Кошик
1177 відгуків
Відправлення від 300 грн, самовивіз від 50.

Лабораторні лазні: водяні, олійні, піщані

Лабораторні лазні: водяні, олійні, піщані

Водяні, масляні або піщані лазні – це один із найстаріших та найпоширеніших видів лабораторного обладнання. Їх повсюдно використовують для нагрівання або охолодження зразків або підтримки при постійної температурі.

Залежно від завдань, що стоять перед лабораторією, ви можете вибрати одну або кілька лазень, або більш технологічний їх аналог - термостати (рідкісні, сухоповітряні або твердотільні), чиллери (вони ж охолоджувальні термостати) або циркуляційні термостати, якщо вам потрібна підтримка температури у великій системі. У цій статті ми розповімо тільки про лазні як найпростіший і найдоступніший варіант.

Температура нагрівання
Перший і найочевидніший параметр, яким потрібно вибиратися лазню — це теплоносій, отже, і максимальна температура нагріву.
Тип лазні  Максимальна температура
Водяна

До 100 °С, якщо використовується вода.
До 140 С, якщо використовуються водні розчини солей.
До 180 °С, якщо використовується гліцерин.
До 250 С, якщо використовується триетиленгліколь або концентрований розчин фосфорної кислоти.

Олійна

До 220 °С, якщо використовується парафінове масло.
До 300-360 °С, якщо використовуються силіконові масла (температура спалаху у кожної марки різна, високотемпертурними вважаються ті масла, чия Твсп ≥ 300 °С)

Піщана

До 500-800 ° С, якщо використовувати пісок.
До 1500 °С, якщо використовувати криптол (вугільну крихту, при нагріванні виділяє СО, не намагайтеся повторити це без тяги).
Відразу потрібно визначитися, чи потрібна вам лазня з охолодженням. У лазень без охолодження мінімальна температура роботи дорівнює 25-30 ° С (це не означає, що вона не зможе нагрітися на меншу температуру, це означає, що для точного підтримання заданої температури необхідна різниця між кімнатною температурою і температурою лазні).

Зазвичай виробники пишуть різницю між кімнатною температурою та мінімальною робочою, наприклад: Ткомн+5 °С, що означає, що при 22 °С у приміщенні лабораторії лазня точно зможе підтримувати температуру від 27 °С, а при 17 °С - від 22 ° З.

Якщо вам потрібно працювати при температурі, яка близька до кімнатної, вам потрібна лазня з охолодженням. Якщо ваші зразки вимагають температури від 30 ° С, то вдасться заощадити.

Якщо вам потрібні відносно невеликі негативні температури (до -10 ° С), то вам підійдуть рециркуляційні водяні та олійні лазні з охолодженням. Якщо потрібні нижчі температури, то доведеться обзаводитися охолодним термостатом - вони можуть забезпечувати температуру до -100 ° С, але коштують набагато дорожче.
Водяні лазні
Для переважної більшості лабораторних застосувань вистачає водяної лазні. З їхньою допомогою можна провести реакцію за відносно високої температури в біологічних лабораторіях, нагріти легкозаймисті хімічні речовини, підігріти розчини перед ін'єкцією, приготувати реагенти.

Об'єм камери
Компактні лазні для невеликих лабораторій зазвичай не перевищують 5-7 літрів. Є лазні та на 10 літрів.

У невеликих лазнях зазвичай немає циркуляції, тобто. тепло до зразка передається конвекцією. Це дещо знижує точність нагріву. Деякі виробники забезпечують лазні магнітною або верхньопривідною мішалкою, яка під час роботи перемішує воду та сприяє рівномірній передачі тепла.

Багато лазні мають кільця і ​​насадки для колб, склянок або пробірок різних розмірів. Виробник може вказувати не обсяг, а кількість місць для зразків - два місця, чотири, шість і навіть вісім. Є лазні зі штативами, на яких можна закріпити великі колби або зі штативами під пробірки.

Обов'язково подивіться, щоб лазня мала кран для зливу теплоносія. У бюджетних моделях його може не бути, і в такому разі комусь доведеться вичерпувати десять або двадцять літрів води підручним посудом.
Масляні лазні

Масляні лазні влаштовані майже так само, як і водяні. Різні олії дозволяють значно розширити діапазон робочих температур. Масляні лазні більш вимогливі до техніки безпеки: працювати з ними треба тільки під тягою, стежити, щоб у лазню не потрапила навіть крапля води (навіть недосвідчений кулінар скаже, що немає нічого гіршого за бризки киплячої олії зі сковорідки, на яку потрапила вода), і обов'язково стежити за температурою нагріву - олія, на відміну від води, при сильному нагріванні не закипає і може непередбачено спалахнути.

Також важливо не переливати масло вище максимальної позначки - воно дуже сильно розширюється при нагріванні і може в кращому разі просто витекти, а в гіршому - зіпсувати ваші зразки або спалахнути.

В іншому масляні лазні – це досить надійне та просте лабораторне обладнання. Більш дорогі лазні мають резервні пристрої захисту від перегріву (іноді до трьох штук на лазню, як лазні Yamato серії BOA).

Для кожної лазні виробник вказує кращі марки олії. У лазнях російського виробництва зазвичай використовуються поліметилсилоксанові рідини (ПМС) різної в'язкості. Іноді олію замінюють на сплав Вуда.

Комбіновані лазні

Можна заощадити місце на робочому столі та купити лазню, яку, добре відмивши, можна використовувати як водяну. Це повинна бути спеціалізована комбінована лазня, тому що вода і масло значно відрізняються теплоємністю, і звичайну водяну баню ви просто зіпсуєте маслом, а термостат масляної лазні не розрахований на дистильовану воду, що чудово випаровується.

Піщані лазні
Піщані лазні набагато безпечніші за масляні і дозволяють піднімати температуру до 500 °С. Відомі ще з часів середньовічних алхіміків.

Їх недоліком є ​​нерівномірний прогрів та складності у підтримці постійної заданої температури.

Найпростіший і бюджетний варіант - це електрична плитка з каструлькою. Добре комбінується з водяною, якщо використовувати різні каструльки. Більш дорогі варіанти забезпечують точне нагрівання поверхні, але все ще не дуже хорошу рівномірність нагрівання теплоносія.

Отримати консультацію фахівця та замовити товар:

- зателефонуйте нам +38 050 615 74 51
- напишіть на Viber Telegram +38 050 615 74 51
- залиште заявку на сайті
Ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner